Arbetsskador

Dödsolycka med lastbil i Åby

En delägare i STS, Sydhamnens Trailer Service AB, avled omedelbart när han idag, tisdag förmiddag, blev överkörd av en lastbil på bolagets anläggning i Åby utanför Norrköping.

Publicerad

Polisinspektör Thorbjörn Lundström är Norrköpingspolisens särskilde utredare av arbetsmiljöolyckor. Enligt honom körde en chaufför in på planen utanför verkstadshallen för att få hjälp med luftfjädringen på sin tunga lastbil med boggi bak.

- Delägaren undersökte bilen och ringde för att kolla reservdelar. Sedan gjorde en anställd plats för lastbilen i hallen och gav klartecken åt chauffören att köra in, en sträcka på 30 meter. Men redan efter några meter hörde man att någon skrek och då låg delägaren överkörd på planen.

Enligt Thorbjörn Lundström hade han troligen krupit under lastbilen igen för att undersöka något.

STS har ett 90-tal anställda vid åtta verkstäder i landet. De reparerar och servar bland annat lastbilar och trailrar.