Tungt loklyft räddar helgresorna
Av: Mattias Davidsson
Publicerad 22 december 2008 15:56
Ett godståg med två lok spårade ur vid Kimstad station igår, söndag. Stambanan påverkas med förseningar för persontågen som följd. Nu pågår ett stort projekt för att lyfta loken tidigt i morgon tisdag, samtidigt som flera instanser utreder varför olyckan hände.
Läs mer
Urspårningen inträffade klockan kvart i tre igår, söndag. Godståget med last från pappersbruket i Skärblacka kom av hittills outredda skäl in på ett sidospår, ett så kallat skyddsspår, vid Kimstad station, mellan Norrköping och Linköping.
- Loken passerade en äldre skyddsväxel och körde på en skyddsbock i slutet av skyddsspåret. Men inget hindrar ett nästan fullastat godståg. Det är så mycket rörelseenergi. Så när skyddsbocken var passerad rullade tåget av spåret och ut i gruset, säger Roger Lundberg.
Han är trafiksäkerhetschef på Sveriges äldsta järnvägsföretag, TGOJ Trafik AB. Företaget som är dotterbolag till Green Cargo äger de två loken som spårade ur. Det rör sig om två multipelkopplade linjediesellok av modell T44 tillverkade samtidigt i Trollhättan 1970.
Godståget har förskjutit marken i riktning mot stambanan.
- Marken har skjuvats så att spåret flyttat sig lite i sidled, säger Roger Lundberg.
Därmed kan ett spår inte användas, vilket i sin tur drabbar persontrafiken inför den hårt belastade jul- och nyårstiden.
SJ och Banverket har redan gått ut och varnat för förseningar.
De båda loken väger omkring 76 ton vardera, enligt Roger Lundberg. De måste lyftas bort. Men innan det kan ske måste en provisorisk väg byggas fram till haveriplatsen så att en specialkran kan köras på plats. Men allra först måste det finnas ett så kallat röjningsmedgivande.
- Det blir klart först när alla parter sagt sitt. Haverikommissionen kan jag tänka mig är överordnade oss andra: så länge de vill titta på haveriplatsen, får man inget röjningsmedgivande, säger Roger Lundberg.
Spårägaren Banverket har låtit järnvägsteknikföretaget Strukton Rail ta över entreprenaden för underhåll och felavhjälpning på den här sträckan. Det är alltså Strukton Rail som ska se till att loken lyfts bort.
- Det är vårt gäng som ska göra lyftet och upprensningen. Vi hyr en kran som motsvarar Lodbrok, fast på land. Folk har fått avbryta julledigheten, säger Sven Kristiansen, informationschef på Strukton Rail.
Företaget, som arbetar med underhåll inom järnväg och annan spårbunden trafik, har specialister inom ban-, signal-, el-, tele- och fordonsteknik.
Banverket räknar med att bärgningen sker under tisdag morgon. Spåret ska sedan undersökas och vid behov repareras.
Som det ser ut nu hoppas Banverket att banans båda spår är återställda på julaftons morgon. Fram till dess kan man bara använda det ena spåret på sträckan Kimstad – Fiskeby. Banverket prioriterar den långväga trafiken och räknar inte med att några fjärrtåg ställs in idag, måndag. Däremot ersätts en del lokaltåg av bussar.
I samband med loklyften kommer banan dock att behöva stängas av helt några timmar tidigt under tisdag morgon.
Ingen människa skadades vid urspårningen. Lokföraren, anställd hos TGOJ, mår enligt Roger Lundberg bra. Loken har läckt diesel, som räddningstjänsten sanerar.
Förutom TGOJ, utreder Banverket, Järnväggsstyrelsen och Statens Haverikommission händelsen.
