Först mobbad - sen uppsagd

- En grupp på avdelningen upplevde mig som ett potentiellt hot. Nu skulle jag disputera och bli lektor och kanske gå om dem, berättar Homa Mirzaei Foto: Jörgen Appelgren

Först mobbad - sen uppsagd

Universitetsläraren Homa Mirzaie trakasserades under flera år på sin arbetsplats. Umeå universitet löste det genom att säga upp henne. Nu stämmer hon facket för att ha fört henne bakom ljuset.

Verktyg

Hon fråntogs sina arbetsuppgifter, sin forskning och sin anställning. Homa Mirzaie från Iran trakasserades i över tio år på sin arbetsplats vid Institutionen för Klinisk Mikrobiologi på Umeå universitet.

Homa Mirzaie berättar att mobbningen tog fart när hon började forska för att doktorera. Hon kände sig särskilt utsatt av en ny chef.

- En grupp på avdelningen upplevde mig som ett potentiellt hot. Nu skulle jag disputera och bli lektor och kanske gå om dem.

Hon frystes ut i arbetsgruppen och fick utstå kritik för att hon stod för mycket på studenternas sida.

Efter varje incident vände hon sig till Sveriges Universitetslärarförbund, Sulf. Hon var även medlem i Lärarnas Riksförbund, LR. Kvinnan som tog emot på Sulf förstod. Trodde Homa Mirzaie. I början kände hon att facket var hennes vän. Det gör hon inte längre.

När Homa Murzaie kom till Sverige med sina två barn från Iran för 25 år fick hon höra att facket var bra. Att hon alltid kunde vända sig dit om problem skulle uppstå i arbetslivet.

- Så jag gick till facket och öppnade mitt hjärta. Jag berättade om hur jag blev lönediskriminerad och trakasserad och inte kunde utveckla min yrkesmässiga kompetens. Jag trodde att det skulle räcka.

Men en dag stängdes hon av från jobbet. Mitt under en pågående kurs.

- Jag kom gående i korridoren när jag fick veta att det inte skulle finnas några arbetsuppgifter för mig. Jag fick inte veta vad jag hade gjort.

När studenterna försökte ta reda på orsaken fick de höra att den var sekretessbelagd. Homa Mirzaie vände sig till Sulf igen. Förgäves.

Hon sökte upp en advokat privat. Tillsammans stämde de möte med arbetsgivaren. På mötet anklagades Homa Mirzaie för stora samarbetsproblem.

- Sulfs representant satt där. Men hon sa ingenting.

På mötet varslades Homa Mirzaie om uppsägning. Hon sattes i karantän i sitt arbetsrum och tvingades se på när vikarier utförde hennes arbetsuppgifter.

Personalansvarsnämnden fattade beslutet om uppsägningen. Personalföreträdarna satt med och tog det enhälliga beslutet.

- Facket kunde åtminstone ha reserverat sig, säger Homa Mirzaie.

Enligt henne rekommenderade Sulf henne att ta erbjudandet om avgångsvederlag.

- Sulf ville att jag skulle gå med på förlikning för att det inte kunde agera mot sin egen medlem. Men jag var inte ute efter pengar. Jag ville ha tillbaka min yrkesstolthet och värdighet.

Homa Mirzaie erbjöds även att införa uppgifter i datasystemet. Hon ville hellre skriva färdigt sin avhandling som nästan var klar. Svaret blev nej.

Homa Mirzaie avvaktade med att gå vidare med sin stämningsansökan i tingsrätten. LR tog över ärendet när hon bestämde sig för att gå ur Sulf. Men LR kom inte överens med arbetsgivaren i de lokala förhandlingarna och skulle ta hennes sak till central nivå. Trots att det inte var möjligt enligt gällande förhandlingsordning. Homa Mirzaie ombads lämna arbetsplatsen när uppsägningstiden gick ut.

- En advokat hade sagt att jag inte kunde sägas upp under pågående tvist.

LR:s chefsjurist tyckte tvärtom. Att hon skulle lyda.

Sedan blev det tyst från LR. Trots flera mejl och telefonsamtal kom inga svar på frågorna om var ärendet låg. Men efter tre månader kom ett brev: LR tänkte inte driva ärendet mer.

Då ringde hon Arbetsgivarverket. Det visade sig att LR:s chefsjurist redan återkallat ansökan om central förhandling. Flera dagar innan hon besökte Homa Mirzaie för att informera om den fortsatta gången.

- Då sa hon ingenting om det.

Fackets agerande har lett till att rättsprocessen förhalats. Homa Mirzaie stämmer LR för diskriminering. Genom förbundets agerande hann preskriptionstiden gå ut.

Inte förrän efter en rättsprocess i Arbetsdomstolen och Högsta Domstolen som tog två år kunde hon fortsätta processen i tingsrätten. AD tvingade universitetet att återanställa henne, men hon saknar fortfarande arbetsuppgifter.

Nu driver hon två rättsprocesser. En mot arbetsgivaren och en mot LR.

Den förstnämnda driver hon ensam.

- Jag har inte råd med något juridiskt ombud, säger hon.

Fakta Sulf: Finns alltid en risk att hamna i en jävsituation

Fackförbundet Sulf beklagar det som hänt Homa Mirzaie.

- Men hon gick ur vårt förbund. Då kunde vi inte längre företräda henne, säger Barbro Biström, ordförande i Sulf-föreningen vid Umeå universitet.

När Homa Mirzaie valde att gå ur förbundet tog Lärarnas Riksförbund, LR, över ärendet. Men Saco-S-Rådet vid Umeå universitet erbjöd LR sitt bistånd.

Barbro Biström är medveten om att det alltid finns en risk för att facken kan hamna i en jävssituation om medlemmar finns på båda sidor i en konflikt.

Men Sulf har en policy som innebär att en förtroendevald eller ett ombud bara får biträda en part.

- Två medlemmar som har en konflikt företräds alltså av varsin representant på central nivå. I det här fallet var det ingen annan medlem på institutionen som hörde av sig. Vi företrädde bara en medlem.

Homa Mirzaie var inte längre Sulfs medlem när ärendet hamnade hos Personalansvarsnämnden enligt Barbro Biström.

- Och representanterna som sitter där företräder ingen annan än själva myndigheten. Det är alltså inte ett fackligt mandat på det sättet, säger hon.

Lärarnas Riksförbund, LR, medger att preskriptionsfristen missats, men nekar till diskrimineringsanklagelserna. I övrigt vill LR inte kommentera ärendet vidare förrän dom fallit.

Även Umeå universitet avvaktar med kommentarer tills dom fallit i det mål som rör universitetet.

Av: Lena Gunnars
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Vi strävar efter att kommentarerna håller hög kvalitet. Inlägg med rasistiskt eller sexistiskt innehåll är inte tillåtna. Vi förbehåller oss också rätten att ta bort inlägg med kränkande personangrepp.

eller avbryt

Nyheter

"Biljettstopp hindrar inte hot"

Keolis ser allvarligt på bussförarnas upplevda arbetsmiljö på två av busslinjerna i Stockholm. Men är ändå tveksam till om det hjälper att stoppa biljettkontrollerna.

”Vi anser att det är ett farligt arbete”

”Vi anser att det är ett farligt arbete”

Efter att bussförare utsatts för hot och våld på busslinjer i Stockholm överklagar Kommunal Arbetsmiljöverkets hävda stopp.

Tingsrätt: Skallbrott 
var elevens eget fel

Tingsrätt: Skallbrott var elevens eget fel

Hade eleven lyssnat på läraren hade han inte fått en truck över sig, anser Kalmar tingsrätt. 1 kommentar

Ämnet som fortsätter 
skörda nya canceroffer

Ämnet som fortsätter skörda nya canceroffer

”Fibrerna lagras i lungsäcken och det tar 30, 40, 50 år innan personen drabbas”, säger Bengt Järvholm, professor och överläkare i yrkes- och miljömedicin vid Umeå universitet.

Klämdes till döds i rullmaskinen – företaget döms betala två miljoner

Det borde ha varit omöjligt att komma in till den farliga maskinen när den var igång. Då hade dödsolyckan inte behövt hända.

Så många offer skördar 
den förrädiska ishalkan

Så många offer skördar den förrädiska ishalkan

Redan under årets första tre veckor har minst elva arbetsolyckor till följd av halka anmälts. 1 kommentar

Beslut om bemanning i 
äldrevård skjuts upp

Beslut om bemanning
i äldrevård skjuts upp

Socialutskottet skjuter upp beslutet om riktlinjer för bemanning i äldrevården till nästa vecka.
- Vi ser en möjlighet att alla partierna ska kunna enas, säger Kenneth Johansson, c.

Därför dör fler män 
än kvinnor på jobbet

Därför dör fler män
än kvinnor på jobbet

Nästan nio av tio anställda som dog på arbetsplatsen 2011 var män.

Så många dör på jobbet varje år

Skyddsombud: Jag ser många företag som inte tar ansvar. 1 kommentar

Lööf sexuellt ofredad
på Twitter – en dömd

Lööf sexuellt ofredad på Twitter – en dömd

Centerns partiledare Annie Lööf har blivit sexofredad på Twitter av en man i 50-årsåldern.

Lek med pistoler på jobbet 
– och öka din kreativitet

Lek med pistoler på jobbet
– och öka din kreativitet

Leksakspistoler - eller kanske några ohyggligt sega kolor - kan göra underverk med stämningen på arbetsplatsen.

Leker ni på jobbet?

Se resultatet
  • Tyvärr inte 75%
  • Bara på fredag eftermiddag 4%
  • Hela dagarna 21%
Rösta
DI: SOS-sköterskan blev kränkt

DI: SOS-sköterskan blev kränkt

Åklagarmyndigheten publicerade namnet på sköterska som friades efter uppmärksammat dödsfall. Fel, säger Datainspektionen.

Polisen tvingas samla in
pengar till frusna kollegor

Polisen tvingas samla in pengar till frusna kollegor

Poliskolleger över hela landet har samlat in pengar till Kirunapolisen så att de ska slippa frysa om fötterna. Nu kan de i alla fall köpa ullstrumpor.

Varannan Seko-medlem utsatt för hot eller våld i Kriminalvården

Varannan Seko-medlem utsatt för hot eller våld i Kriminalvården

SEKO:s förbundsordförande Janne Rudén: Visar att alla investeringar i larm inte har gjort anstalter och häkten till säkrare arbetsplatser.

Hon ger kalla handen i flygbråket

Hon ger kalla handen i flygbråket

Flygpersonalen måste få jobba mer än 42 timmar i veckan, anser Elisabeth Holming-Schiller, förhandlingschef på Svenska Flygbranschen.

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Unionen varslar om total arbetsnedläggelse för personalen vid tre charterbolag i protest mot för långa arbetspass.

Filmades på jobbet 
– hamnade på sexsajt

Filmades på jobbet
– hamnade på sexsajt

Man filmade sina personliga assistenter och la ut sexannonser på nätet. Den drabbade: Detta var ju min arbetsplats.

Skolpersonal känner sig idiotförklarad

Rektor överklagar arbetsmiljödom om gymnastiksal: Hur kan en inspektör idiotförklara en högskoleutbildad erfaren idrottslärare? 4 kommentarer

Barn föll sju meter – rektor frias

Barn föll sju meter – rektor frias

Varken rektorn eller läraren hade ansvar för tre skolbarns fall ut från ett fönster på Aspnässkolan. Det slår Attunda tingsrätt fast.

De löper ökad risk 
för diskbråck i jobbet

De löper ökad risk för diskbråck i jobbet

I vissa yrkesgrupper är risken fördubblad jämfört med normalbefolkningen.

Därför kan chefen vara stortjuv

Därför kan chefen vara stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns.

LO utlyser tyst minut för avlidna

Med en tyst minut den 27 april vill LO hedra alla som har avlidit på sitt jobb eller till följd av arbetet. 1 kommentar

TV: Här räddas Arbetarskydds reporter från ett livsfarligt fall

Se reporter Fredrik Söder testa utrustningen som kan förhindra dödsfall.

Därför är kvinnorna
sjukare än männen

Därför är kvinnorna sjukare än männen

Fler kvinnor än män är borta från jobbet på grund av sjukdom – här är orsaken. 1 kommentar

Företag dömda för praktikantfall

16-åring föll på bygge och spetsades på armeringsjärn. Rättegången tog fasta på vad som är slump och inte.

AD nobbar hennes prövning

AD nobbar hennes prövning

Det uppmärksammade fallet med Homa Mirzaie som sades upp på grund av samarbetssvårigheter går inte vidare till högsta instans.

Mobbad & uppsagd

Universitetsläraren stämmer facket för att ha fört henne bakom ljuset.

Mobbad förlorade i rätten

Tingsrätten: Detta är varken diskriminering eller trakasserier.

Förbud mot ensamarbete på häkte

Förbud mot ensamarbete på häkte

Arbetsmiljöverket förbjuder ensamarbete nära de intagna på häktet i Umeå eftersom det finns en omedelbar fara för personalens säkerhet.

Var fjärde svensk chef 
tvingas att polisanmäla

Var fjärde svensk chef tvingas att polisanmäla

Vittnar om att de har sett olika former av oegentligheter på arbetsplatsen.

Teknikhotet som oroar 
sjukvårdens personal

Teknikhotet som oroar sjukvårdens personal

Patienter tar mobilbilder på personalen och lägger ut på internet. Klinik slår larm.

Företaget lurade anställda – för 
att slippa betala ut lön

Företaget lurade anställda – för att slippa betala ut lön

Bemanningsföretag försökte få de anställda att tacka nej till uppdrag som inte existerade. Facket: Det är förödande för seriösa företag. 1 kommentar

Förslag: Pistoler till vakterna

Förslag: Pistoler till vakterna

Efter Greenpeace-intrånget 2010: Ordningsvakterna på de svenska kärnkraftverken föreslås få skjutvapen för att stoppa inkräktare. 1 kommentar

Sändare positionerar 
personalen på sjukhus

Sändare positionerar personalen på sjukhus

Trådlösa nät ska hålla kolla på apparater och personal. Syftet är ökad säkerhet och att snabbare kunna hitta arbetskamrater.

Tvingades skylta 
med BH-storleken  
– stämmer kedjan

Tvingades skylta
med BH-storleken
– stämmer kedjan

På namnskylten skulle kupstorlek och bystomfång stå med. Kränkande tyckte kvinnan och stämmer sin före detta arbetsgivare.

Grava problem med 
överbeläggning på 
landets akutsjukhus

Grava problem med överbeläggning på landets akutsjukhus

Trots höga vitesbelopp och skarpa krav från Arbetsmiljöverket har 90 procent av granskade sjukhus brister som måste åtgärdas.

WEBB-TV: Funkar fulknepet?

WEBB-TV: Funkar fulknepet?

Under Skalet testar hur den funkar efter att ha blandat rom och munvatten.

Gilla Arbetarskydd

Gilla Arbetarskydd

Få intressanta uppdateringar genom att följa oss på Facebook.

Rapportera brutna foten på nätet

Rapportera brutna
foten på nätet

Gemensamt formulär ska underlätta för arbetsgivaren vid arbetsskada.

Lennart Kriisa är chefredaktör för Arbetarskydd

Efterlysning: En ny
grön våg mot gifterna

Det kan ta 20 år innan cancerämnen upptäcks.

Stilsäkert

Stilsäkert

Prylarna som pallar trycket från flera håll.

Taket som tar in himlen på kontoret

Taket som tar in himlen på kontoret

Växlande molnighet ingår.

Expertpanelen

”En farlig kollega”

Expertpanelen om knark på jobbet.

Häpp vilken frisk-app

Häpp vilken frisk-app

En app i mobilen mäter kalorier i en hårdsatsning för friska konsulter.

Lika känsliga?

Lika känsliga?

Skiftarbetares hälsa synas ur könsperspektiv.

Vad har vi nu missat?

Vad har vi nu missat?

Redaktionen väntar på ditt mail.

Dödstungt arbete?

Dödstungt arbete?

Psykolog får pengar för att forska på mentalt tuffa vårdjobb.

Missade hörn-faktorn

Missade hörn-faktorn

Det irriterande ämnet fanns där ingen tänkt på att titta.

Äkta höjdarjobb

Äkta höjdarjobb

- Fördomen är att det vi gör är livsfarligt, konstaterar klättrare coolt. 10

Klassiskt skydd prisat

Klassiskt skydd prisat

Vann första pris i Europeiska arbetsmiljöbyråns fototävling. 1

Hälsovård

Stöd till chef ger sänkt sjukfrånvaro

Ledarskapet är a och o i utvecklingen mot en hälsosam arbetsplats, visar ny forskning.

Brainstorm i grupp

Bu för brainstorm

Tänka i grupp kan lika gärna döda goda idéer, enligt ny forskning. 2

Släng mögelmasken

Släng mögelmasken

Klistra över giftångorna och släpp in dagisbarnen igen.

Omöjligt stoppa nanotillskotten

Omöjligt stoppa nanotillskotten

De förbjudna nanopartiklarna säljs i sportdrycker på nätet. Men ingen vet hur de påverkar hälsan.

Stopp för smask

Stopp för smask

Magdalena Ribbing vet hur du ska bete dig på jobbet.

Skolmöbler

Möbler som håller tyst

Med tysta möbler kan skolans största arbetsmiljöproblem halveras.

Ont ska med ont...

Ont ska med ont...

Avhandling föreslår oväntad bullerlösning.

Bli effektivare – gå inte till jobbet

Bli effektivare – gå inte till jobbet

Men chefen vill se folk på plats.

Expertpanelen

Ett fall för experterna

Vems är ansvaret om en anställd inte använder fallskydd?

Sluta kolla blöjan

Sluta kolla blöjan

Den larmar när den är färdig.

Gräns för alkoholister

Gräns för alkoholister

Alkoholism är en sjukdom. Men det finns gränser för arbetsgivarens ansvar.

En halv miljon missbrukar nätet

En halv miljon missbrukar nätet

Tyskarna använder tjänsten på ett sjukligt överdrivet sätt. 1

Snusk-fritt snask

Snusk-fritt snask

Bort med tassarna - maskinen styr.

Inget skäl att ta i

Inget skäl att ta i

Räcker med mindre hurtighet än så för att få ha hälsan i behåll.

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Calle Fridén

Handla det du ska och stick

Ni oförskämda påverkar faktiskt arbetsmiljön.