Hur tycker sjuksköterskor att det är att vårda patienter med multiresistenta bakterier? Det ska Maria Lindberg och Marianne Karlsson ta reda på med hjälp av pengar från Blodcancerfonden.
Maria Lindberg och Marianne Karlsson vid Centrum för forskning och utveckling, Landstinget Gävleborg, har fått 85 000 kronor för sin studie.
- Syftet är att beskriva hematologisjuksköterskors kunskaper och förhållningssätt till vård av patient med multiresistent bakterie, det vill säga bakterier som är motståndskraftiga mot ett flertal antibiotikum, säger Maria Lindberg som ska leda studien.
- Målet med studien är flerfaldigt, men främst är vi intresserade av att förbättra patientsäkerheten. Men en del av det är att kartlägga personalens förhållningssätt, säger Maria Lindberg.
Totalt delar Blodcancerförbundet ut 1,5 miljoner kronor i år till forskning. Förbundet är en ideell intresseorganisation för dem som drabbats av blodcancer eller annan allvarlig blodsjukdom, deras närstående och personal inom hematologi.
I dag klockan 12 tystnar arbetsplatser runt om i landet för att hedra minnet av alla som omkommit på jobbet. En av dem, Johan Löfroth, dog efter sina skador i en kalkugnsolycka.
Radonhalten på Kulturskolan i Östersund var fjorton gånger över gränsvärdet. Skyddsombudet Alistair Cochrane var den som reagerade. Själv ser han ventilationssystemet som den stora boven i dramat.
Biträdande rektorn Ilona Gustafsson hade en av de högsta radonhalterna i sitt arbetsrum och oroar sig nu för risken att drabbas av lungcancer: ”Jag känner mig maktlös”. 1kommentar
Reglerna kring det hormonstörande ämnet bisfenol A stärks. Först ut är reglerna för barnmatsburkar men även kvitton, biljetter, prylar och byggmaterial ska synas.
”Det allra viktigaste är hur du bemöter människor”, säger Cecilia Stråhle Nilsson, handledare inom socialpsykiatrin i Höör, och kommunal projektledare för Terma som är ett utbildningsprogram om hot och våld.
– Vi kan inte bara skylla på polisen för att utredningarna om arbetsmiljöbrott inte leder någon vart. Inför oanmälda arbetsplatsbesök för att minska dödstalen, anser verkets jurist i Växjö, Arne Ågren. 4kommentarer
ARBETARSKYDD GRANSKAR
Gustaf Seppelin Solli, 19, fick 55-procentiga brännskador i på Nordkalk i Luleå – hans kamrat dog. Arbetarskydd granskar hur den tragiska olyckan kunde ske. 1kommentar
Kommentarer