Lidl´s ledning säger sig vara enig med Arbetsmiljöverket om mycket, men inte om trekilosgränsen. <br /> <br /> - Vi anser att punkt 1 i föreläggandet inte överensstämmer med de åtgärder som vi kommit överens om med Arbetsmiljöverket under vårt möte. Specifikt då viktbegränsningen och bakgrunden till denna begränsning som Arbetsmiljöverket felaktigt hävdar kommer från våra egna konsulter som vi anlitat redan 2004 för att utreda arbetsmiljön i våra butiker, skriver projektledaren för arbetsmiljöutveckling <strong>Martin Jarstål</strong> i ett svar på Arbetarskydds frågor. <br /> <br /> Lidl har en policy att bara svara på skriftliga frågor. <br /> <br /> Martin Jarstål skriver också att man inom företaget är övertygade om att ärendet kommer att lösas snabbt. <br /> <br /> - Vår förhoppning är självklart att ärendet inte behöver tas ända till regeringen utan att ett nytt föreläggande istället formuleras utifrån vår muntliga överenskommelse med verkets företrädare, skriver Martin Jarstål. <br /> <br /> Arbetarskydd har frågat Lidl om det finns anställda som sjukskrivits till följd av värk i nacke, axlar eller rygg och i så fall hur många det är. <br /> <br /> Martin Jarstål meddelar att företagets policy är att inte externt särredovisa den typen av siffror. <br /> <br /> <br /> <br />
Arbetsgivaren bestämmer. Det är slutsatsen efter Arbetarskydds genomgång. Men allt är inte reglerat i skyddsföreskrifter. Ofta är det chefens egen stil som informellt sätter agendan.
Arbetsdomstolen ogiltigförklarar avskedandet av den truckförare som Mondi Dynäs anklagade för att ha orsakat en allvarlig arbetsplatsolycka. 1kommentar
Dödsolyckan vid Lingshems station i vintras kan ha berott på bristfälligt arbetsmiljöarbete. Säkerhetsrutinerna fanns på papperet, men fungerade inte i praktiken.
Hovrätten anser att bara brott mot föreskrifter som Arbetsmiljöverket har utfärdat går att bestraffa. Detta är en ny tolkning som Riksåklagaren vill att Högsta domstolen ska pröva.
- Så länge frågan inte är prövad, är rättsläget oklart, säger Arbetsmiljöverkets chefsjurist Anna Middelman.
Arbetarskydd har sammanställt alla arbetsmiljödomar från 2008 och 2009. Vi har också följt upp några av fallen för att få reda på hur det gick sen. 2kommentarer
Arbetsskadeförsäkringen är ojämlik och oförutsägbar. Sverige borde lära av den danska modellen, tycker yrkesmedicinarna Kjell Torén och Bengt Järvholm. 1kommentar
Som en del av det rödgröna blocket vill Miljöpartiet satsa på Arbetsmiljöverket och på skyddsombudens befogenheter. Men Ulf Holm undrar om pengarna kommer att räcka.
Lagstadgad rätt till tjänstledigt för att pröva annat jobb skulle hindra många långa sjukskrivningar. Det tror Kristdemokraternas Désirée Pethrus Engström.
LO visar i en rapport siffror att antalet olyckor ligger över det normala på stora byggen som staten upphandlat. Det gäller Citytunneln i Malmö och Citybanan i Stockholm. LO placerar ansvaret i den kostnadsjakt och underentreprenörskedja som lagen om offentlig upphandling har lett till. Citybanan dementerar LO:s siffror.
Det är delvis återställarpolitik Vänsterpartiet går till val på. Fler inspektörer och forskningen samlad i ett nytt nationellt centrum. Josefin Brink (v) vill också att skyddsombuden ska få större befogenheter.
Efter den omskrivna chocken vid årsskiftet då de utförsäkrade överfördes till Arbetsförmedlingens program en masse, har systemets in- och utflöden nu börjat komma i balans. Men liksom tidigare är det få som går till vanligt arbete. Andelen är runt 2 procent av dem som lämnar arbetslivsintroduktionen.