Företag och kommuner hamstrar alkotvätt
Publicerad 5 augusti 2009 08:48
- Folk tokhandlar de små flaskorna av desinfektionsmedel för händerna, säger kassapersonalen på Sveriges största apoteksbutik Scheele i Stockholm.
Oron för svininfluensan har fått försäljningen av alkogel och andra desinfektionsmedel att öka kraftigt de senaste veckorna.
- Det har varit en kraftig ökning i fyra veckor nu, särskilt av de små flaskorna – trots att literpriset är flera hundra kronor, säger en av Scheeles kassapersonal.
På Apoteket AB säger apotekare Kerstin Bergström på apotekets egenvårdsprodukter att det har varit en trendmässig ökning av den här typen av desinfektionsmedel i fler år.
- I princip har försäljningen till privatkunder, kommuner och företag nästan fördubblats varje år sedan 2006. Det är inte bara oro för virus som driver på utvecklingen. Det har också varit stor uppmärksamhet kring förkylningar och magsjuka och handhygienen på dagis, säger hon.
På Malmöföretaget Opus Healthcare, som säljer det populära handdesinfektionsmedlet Daxs, menar marknadsdirektör Thomas Rappe att medierna driver på.
- Vi ser direkt på vår försäljning när det varit ett inslag om influensa och hygien på TV. Det har varit flera sådana rapporter i i sommar. Redan i våras när de första utbrotten av svininfluensan rapporterades från Mexiko och USA började försäljningen av Dax att öka, säger Thomas Rappe.
Intresset för den här typen av produkter började med en ökad vaksamhet till den egna handhygienen i samband med det fruktade Sars-viruset i mitten av 2000-talet.
Sedan kom fågelinfluensan, en uppmärksammad rapport om sjukfrånvaron på dagis och nu oron för svininfluensan A(H1N1).
- Det har varit en trendmässig ökning de senaste åren. Försäljningen går upp kraftigt efter varje mediarapport, faller sedan tillbaka, men stannar på en högre nivå än tidigare, säger Thomas Rappe.
Lars-Anders Karlberg/Ny Teknik











Kommentarer