Centrum för papperslösa öppnar på onsdag
Av: Elinor Torp
Publicerad 1 september 2008 15:10
1 kommentar
Klockan tio på onsdag öppnar fackligt center för papperslösa. Sten-Erik Johansson från Fastighets är ordförande i föreningen.
Kammakargatan 43 i centrala Stockholm blir de papperslösas adress från och med onsdag. Yacine Asmani tippar på att mellan 200 och 300 kommer på invigningsdagen. Han känner de flesta papperslösa i Stockholm och fram till i vintras tillhörde han själv den grupp människor som saknar fyra sista siffror. Till en början ska fackligt center för papperslösa hålla öppet på måndagar. Det finns också en hemsida, www.dennaonsdag.org, och en jourtelefon dit de kan ringa.
I slutet av augusti bildades en facklig förening för papperslösa. Sten-Erik Johansson från Fastighets valdes till ordförande. Han har genom projekt Rita intervjuat ett stort antal papperslösa om deras arbetssituation. Ett slags övergripande mål med det fackliga centrumet är att legalisera papperslösa och på så sätt komma åt arbetsgivare som utnyttjar dem. Även om lönen är viktig i sammanhanget så handlar det om så mycket mer, understryker Yacine Asmani.
- Arbetsmiljö framför allt, säger han.
Yacine Asmani liksom Sten-Erik Johansson tror att människor som mår dåligt rent fysiskt kommer att söka sig till Kammakargatan.
- Det är inget medicinskt centrum. Det är ett fackligt center. Men självklart hänvisar vi dem vidare så att de kommer rätt, säger Sten-Erik Johansson.
Till skillnad från andra LO-förbund välkomnar Fastighets papperslösa som medlemmar.
- Det idiotiska ställningstagande som LO-kongressen tog skiter vi i. Det är inte hållbart att de står utanför, säger Sten-Erik Johansson.

Kommentarer
1 kommentar