Sekretess om olycka med skruvspännare frustrerar
Av: Mattias Davidsson
Publicerad 5 februari 2010 10:54
5 kommentarer
Senaste av Palmeras 12 mars 2010 19:19
För snart ett år sedan omkom en arbetare när en skruvspännare gick sönder på Oskarshamns kärnkraftverk. Sedan dess har Kjell Kidner på Tensor, som tillverkar skruvspännare, förgäves försökt få information om varför olyckan hände.
Verktyg
I mars 2009 inträffade en dödsolycka på Oskarshamns kärnkraftverk. En anställd hos entreprenören Alstom Power Sweden AB omkom. Det ska, enligt en så kallad Safety Alert, ha varit en skruvspännare som gick sönder så att en koncentrerad stråle av hydraulolja sprutade ut och träffade mannen som avled.
Tensor i Göteborg tillverkar skruvspännare, eller bolt tensioners som man säger på engelska. Det är de ensamma om i Sverige. Företaget servar också andra tillverkares skruvspännare och det är i det arbetet Kjell Kidner, vd, känner en oro. Hur ska han veta att den service företaget erbjuder är fullgod?
- Vi vet ingenting om olyckan, bara att det inte är en av våra skruvspännare. Olyckan har inte gjort oss ett dugg bättre. Vi vill ha all information som kan göra oss bättre.
Även som konstruktör är informationen viktig för Tensor. Men Kjell Kidner har trots upprepade försök inte lyckats få någon information om olyckan. Orsaken är att det pågår en förundersökning. Därmed råder förundersökningssekretess.
- Vi vill veta vilken detalj i skruvspännaren som gick sönder och hur. Vi är inte intresserade av vem som är ansvarig, säger Kjell Kidner.
Någon kan förstås ha utsatt skruvspännaren för ett allt för stort hydrauliskt tryck. Det får man inte göra, enligt Kjell Kidner. Men ännu mer intressant än att döma den som gjort sig skyldig till den typen av handhavandefel är att branschen får veta vilka belastningar olika delar av skruvspännaren tål, resonerar Kjell Kidner.
Han tycker att det lock åklagaren lagt på utredningarna om olyckan, sitter alldeles för tätt och att sekretessen pågått för länge.
- Ingen vill att något sådant här ska hända igen. Och hur man kan undanhålla väsentlig teknisk information i snart ett år, det är för mig obegripligt.
- En åklagare, som inte har tekniska kunskaper, ska inte kunna sitta och besluta om sådan sekretess. Om han håller tillbaka information som kan förhindra nästa olycka och samma sak inträffar igen: ska man kunna släpa åklagaren inför domstol då? Jag tycker det, säger Kjell Kidner på Tensor.
Nyheter
Senaste nytt
Mest
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direkt






Kommentarer
Skriv ny kommentar Senaste inlagd av Palmeras 12 mars 2010 19:19 Sortera: Äldsta överst
Bultsträckning
Det finns fler som är intresserade...
Inte bra
tyvärr finns det felrekryteringar även inom åklagarväsendet, troligen bara att acceptera verkligheten.
bultsträckare
Den pumpades upp till 1150 bar och då lät det som en ballong som smällde.
bultsträckare
Jag var med och tog konsekvenserna av den olyckan. Det är chockerande att man hemlighåller något som kan bidra till ökad säkerhet.
Svar till Homer Simpson
Hej Homer,
Ring mig och berätta vilken del som gick sönder.
Jag har hört om olika delar allt från slangbrott, adapter / koppling eller draghylsan, den gängade muttern i skruvspännaren, men ingen som vill bekräfta vilken del.
Jag har telefon 031-795 7670.