Åklagare kraftsamlar mot arbetsmiljöbrott
Av: Per Turesson
Publicerad 27 oktober 2008 11:49
Vid årsskiftet samlar Åklagarmyndigheten alla arbetsmiljöbrott under ett tak. Då bildas en nationell åklagarkammare för bekämpning av miljö- och arbetsmiljöbrott.
Läs mer
Åklagarmyndigheten har länge behandlat arbetsmiljöbrotten olika beroende på var i landet de begåtts. För två år sedan togs dock ett steg mot ökad enhetlighet, då de lades under miljöåklagarna.
Nu tas nästa steg med en nyinrättad riksenhet, liknande dem som redan finns för korruption samt polis- och säkerhetsmål.
Enligt ett tidigare förslag skulle eko- och miljöåklagarna föras samman organisatoriskt och koncentreras till en tredjedel av dagens kammare. Men miljöåklagarna var negativa. De befarade att deras mål skulle drunkna bland ekobrotten.
I stället togs ett nytt förslag fram till en riksenhet för miljö- och arbetsmiljömål, vars huvudlinjer riksåklagare Anders Perklev nu följer i sitt beslut.
Enligt förslaget skulle dagens 23 miljöåklagare i ett första steg bli två färre och de nuvarande 14 stationeringsorterna skäras ner till åtta, fördelade över landet. Den nya kammaren skulle ligga i Malmö.
Dessa konkreta frågor tar riksåklagaren inte upp. Däremot utlyser man redan nu befattningen som chef för den nya kammaren. Man kommer att ta hänsyn till den nya chefens önskemål när man bestämmer var kammaren ska ligga.
Övriga frågor utreder en arbetsgrupp under november. Därefter bestäms hur kammaren ska bemannas och var miljöåklagarna ska stationeras.
Arbetsmiljöverket är positivt till nyordningen som sådan, men vill inte att miljöåklagarna eller deras stationeringsorter blir färre.
