Om ängsliga stopp

Tanken svindlar, men frågan måste ställas: Har ett skyddsombud ett juridiskt ansvar för arbetsmiljön? Det vill i alla fall kammaråklagare Kjell Janneson pröva. Han har åtalat ett skyddsombud i Umeå för framkallande av fara, i samband med en rasolycka.

Det var under arbetet med att schakta en rörgrav som olyckan inträffade. Ett skikt sand rasade ned i graven och skyddsombudet fastnade, fick grävas loss och skadade ett ledband. Så det är han själv som har drabbats av den fara som han själv inte förebyggde.

Åklagaren anser att både Peabs platschef och skyddsombudet kunde och borde ha vidtagit åtgärder för att undvika raset.

Följderna av en fällande dom kan bli förödande för skyddsverksamheten, spår Maria Steinberg, juris doktor i arbetsmiljörätt, (sidan 8).

För vem törs vara skyddsombud om det inte bara innebär ett moraliskt ansvar för att påpeka risker och skydda människor i arbetet, utan dessutom ett juridiskt?

Maria Steinberg drar ett exempel om ett skyddsombud som ser en jobbare utan hjälm, glömmer att påpeka detta och sedan är olyckan framme. Ska då skyddsombudet åtalas?

Redan i dag har skyddsombud ett utsatt uppdrag. Både arbetsgivare och arbetstagare kan bli irriterade på ”petiga” kommentarer om små faror.

Tänk då om skyddsombudet dessutom hela tiden måste gardera sig mot rättsliga efterspel mot sig själv?

Den enda makten ett skyddsombud har är att lägga stopp på farliga moment. En fällande dom om raset i Umeå skulle kunna leda till en himla massa resurskrävande stopp på arbetsplatser. Helt i onödan.

På Astra Zeneca i Södertälje används en effektiv arbetsmiljömetod – samarbete.

Målet är att så många tillbud och säkerhetsrisker som möjligt ska rapporteras. Utgångspunkten är att de flesta svåra olyckor går att undvika genom förebyggande åtgärder. Därför ska varenda liten småsak rapporteras.

Till exempel att en tung slägga ligger på ett högt skåp. Då räcker det inte att bara flytta på eländet. Dessutom ska samtal hållas med alla berörda och kanske måste beslut tas om hur och var släggan ska förvaras, skriver Mattias Davidsson som besökt Astra Zeneca, (sidan 16).

Siffrorna från Astra Zeneca talar sitt tydliga språk. 2004 drabbades arbetsplatsen av 44 allvarliga olyckor. Antalet observationer var 250. 2008 hade antalet observationer ökat till nästan 10 000, samtidigt som antalet olyckor halverats, till 22.

Det framgår inte om Astra Zeneca fått ett diplom för sitt idoga arbete. Annars är certifieringar inom glas och ram allt populärare bland företagen, skriver vår reporter Elinor Torp, (sidan 4). Inte helt oproblematiskt, tycker en del arbetsmiljöinspektörer. En snygg stämpel räcker inte som metod mot risker på till exempel åkerier eller städbolag.

Av:Johanna Kronlid

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av  

RUXmfHUP

W7eefq mggmguoakvvk, [url=http://dmvgefwtsqdp.com/]dmvgefwtsqdp[/url], [link=http://duoqoixhpgcq.com/]duoqoixhpgcq[/link], http://neuuvuqmdghd.com/

Anmäl
Svettigt värre i äldsta t-banan

Svettigt värre i äldsta t-banan

T-banependlarna i London kommer uttorkade till jobbet.

Hur farlig är plasten?

Hur farlig är plasten?

Ingen är tvärsäker. Alla önskar mer forskning om bisfenol A.

Gör hårda väktare mjuka

Gör hårda väktare mjuka

Busar i uniform. Mediebilden slår som en hård kollektiv bestraffning mot branschen.

Pilotprojekt i startgroparna

Pilotprojekt i startgroparna

I höst börjar den nya tillsynen av alla företag i grafiska branschen.

  • Städjobb på tid
  • Städjobb på tid
  • Städjobb på tid
  • Städjobb på tid

Städjobb på tid

100 meter upp i luften.

Högsta tempo!

Högsta tempo!

Firman som inte vill se innebrända.

Foto: Gröna Lund

Spöke till sjukhus efter arbetsskada

Skadad i foten under försök att skrämmas. Foto: Gröna Lund.

Björn Samuelson blir professor

Björn Samuelson blir professor

Arbetsmiljöexperten Björn Samuelson kommer att forska om säkert byggande.

Hotade får råd av bästsäljaren

Hotade får råd av bästsäljaren

Journalistförbundet vill ge ut Stieg Larssons handbok för hotade journalister i ny utgåva.

Kan du dina skyltar?

Kan du dina skyltar?

Test. Kolla om du har koll på alla varningar och påbud.

Svalt skörde-intresse

Svalt skörde-intresse

Migrationsverket vittnar om ett rekordlågt intresse för tillstånd.

Botar cancer

Botar cancer

Men bara om du väljer rätt sort.

Snart är den här - vuvuzelan

Snart är den här
- vuvuzelan

Det är bara en tidsfråga innan bullret är över oss. Plasttrumpeten från VM importeras till Sverige.

Känn igen varningen

Känn igen varningen

Burkar och transporter får nya varningssymboler.

Nu spärras slösurfare

Nu spärras slösurfare

500 arbetstimmar - om dagen - hoppas Banverket frigöra.

Kommer internetspärrar bli vanligare?

Se resultatet
  • Inte på lång sikt 14%
  • Ja, tyvärr 48%
  • Ja, gärna för mig 39%
Rösta
Rädslan för svininfluensan orimlig

Rädslan för svininfluensan orimlig

Europarådets folkhälsokommitté kritiserar bland annat Sverige.

Varning - dyrt att skrika

Varning - dyrt att skrika

Gormare är framtidens förlorare.

Paddan trivs utomhus

Paddan trivs utomhus

Test. Så bra klarar den olika miljöer.

Årets skyddsombud

Årets skyddsombud

Korad på Elmia. Vinnare kommunalarbetaren Anna Hedman. 2

Bäst under press

Bäst under press

18-åriga Emil Nilvert tog SM-guld i yrkestävling.

Vem är du?

Vem är du?

Vissa höjer halsen andra höjer rösten. Lär dig din typ.

Lär dig mingla av ett proffs

Lär dig mingla
av ett proffs

Mingelexperten tipsar om bekväma skor, ett måste för att överleva trendiga stå upp-tillställningarna.

Arbetsmiljö för dårar

Arbetsmiljö för dårar

Genialitet är släkt med galenskap. Se därför till att fritiden inte är enda ljuspunkten, tipsar Fredrik Ullén. 1

Ingen städade Lyckan

Ingen städade Lyckan

Inte en enda gång på två och en halv vecka städades förskolan Lyckan.

Spegel, spegel...

Spegel, spegel...

... får jag jobbet? Räkna med att rekryteraren rankar ditt utseende.

Gå in på verktyget om arbetsmiljö!

Gå in på verktyget om arbetsmiljö!

Ingår i prenumerationen.

Valet 2010

Valet 2010

Arbetarskydd synar partiernas politik.