Hallå där.....
Av: Lena Gunnars
Publicerad 9 december 2011 09:06
....Professor Anna Rask-Andersen vid Institutionen för medicinska vetenskaper, Arbetsmiljömedicin, Uppsala universitet, som ska hålla en kurs om arbetsmiljön i det nya arbetslivet för skyddsombud inom TCO.
Ny teknik, ny arbetsorganisation och nya arbetsformer i kombination med minskade personalstyrkor gör att skyddsombudens arbetsuppgifter i dag ser annorlunda ut.
Uppgifterna för de fackliga företrädarna har blivit mer komplexa än tidigare säger ni. De är mindre baserade på detaljerade föreskrifter. Vad går deras uppgifter ut på i dag i stället?
-Jag är själv huvudskyddsombud för läkarna på Akademiska sjukhuset och var i förrgår på konferens om astma och allergi i arbetslivet och arbetslinjen. Då togs det här med ekonomin upp, att det är så tufft hela tiden med ekonomin ute på arbetsplatserna. Privatiseringarna gör att ekonomin kommer i fokus. Arbetsgivarna drar ner på personal. Sedan kallas det för att "vi ska jobba smartare" eller "nu ska ni tänka nytt". Det har varit sparbeting i vissa verksamheter i åratal som lett till högre krav och stress.
Vad får det för effekter på arbetsmiljön och skyddsombudens uppgifter inom TCO?
-När det blir åtstramningar och ekonomin blir sämre tar det sig till uttryck att folk kan fara illa. Det kan bli mer bråk och konflikter. Vi tar upp sådana saker på kursen och har väldigt duktiga föreläsare, stressforskaren Alexander Perski till exempel. Och just det här utbytet mellan kursdeltagarna och lärarna tror jag också är väldigt värdefullt.
Fotnot: Kursen om arbetsmiljön i det nya arbetslivet ges vid tre seminarier mellan januari och mars nästa år ett samarbete mellan Fackliga Akademin, Institutionen för medicinska vårdvetenskaper, Arbets- miljömedicin och avdelningen för uppdragsutbildning på Uppsala universitet.












Kommentarer
Skriv ny kommentar